Berk Hakman

Berk Hakman Fan sitesine hosgeldiniz. foruma girmek için anasayfaya tıklayınız..

KapıKapı  AnasayfaAnasayfa  TakvimTakvim  GaleriGaleri  SSSSSS  AramaArama  Üye ListesiÜye Listesi  Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

dizi hakkında çıkan tüm haberler...

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
Sayfaya git : Önceki  1, 2, 3, 4, 5
Yazar Mesaj
denizdefnedevrim
yönetici
yönetici

Kadın
Yaş : 24 Kayıt tarihi : 26/06/08 Mesaj Sayısı : 2774 Nerden : İş/Hobiler :
üyenin aktifliği
üyenin aktifliği:
100/100  (100/100)
üyenin aldığı uyarılar:
0/100  (0/100)
üyenin seviyesi:
80/100  (80/100)

MesajKonu: Geri: dizi hakkında çıkan tüm haberler...   Çarş. Eyl. 10, 2008 1:38 pm

Bu kadar ilgi beklemiyorduk
İki yıl boyunca her cuma akşamı 'Yasemin' olarak evlerimize konuk olan Beren Saat, "Bir döneme ışık tutup, rüzgar estirdik. Bu kadar ilgiyi başta biz de beklemiyorduk" diye konuştu.

Her bölümü gençleri yakın tarihle tanıştırıp, orta yaşlıları da hüzünlendiren 'Hatırla Sevgili'nin 'Yasemin'i Beren Saat, dizinin Türkiye'de yarattığı etkiyi şöyle yorumladı: "Bu dizi geçmişimizi hiç bilmeyen ya da yanlış bilen insanların bilinçlenmesini sağladı. Bir rüzgar oluşturdu ve izleyiciyi yaşanan olaylarla ilgili kitaplar okumaya, belgeseller izlemeye yöneltti. Bu da bizim için çok sevindirici oldu."

ZAMANLAMA DOĞRU

* İki yıldır 'Yasemin'le iç içe olduğunuz diziniz bu akşam bitiyor. Neler hissediyorsunuz?

Genelde her projenin bitiminde burukluklar olur. Ama dizilerin de çok fazla uzamamasından yanındayım. Hikayeler tıkandığı zaman seyircilerin ve bizi sıkmaması için tadında bitirilmesi gerektiğini düşünüyorum ve çok fazla üzülmüyorum. Aslında doğru zamanda bitiyor.

* 'Hatırla Sevgili' tüm dizilerin arasında ayrı bir yere sahip oldu. Özellikle genç kuşağa yakın tarih hakkında bilgiler verdi...

Aslında farklı yaş gruplarından farklı tepkiler alıyoruz. Deniz Gezmiş'i vatan haini diye bilen insanların, bu ihtilallere yetişememiş genç neslin bilinçlendiğini görüyoruz. 'Hatırla Sevgili' izleyiciyi olaylarla ilgili kitaplar okumaya, belgeseller izlemeye yöneltti. Bunların geri dönüşümlerini çok fazla alıyoruz. O nedenle herhangi bir diziden çok fazla etki yarattı. İlk başlarda biz de bu kadar beklemiyorduk. Toplumsal bir bilinçlendirme ve hatırlatma oldu. Bir anlamda insanların empati kurmasını da sağladı. Bu da bizim için sevindirici oldu.

* Peki 'Hatırla Sevgili' oyunculuğunuza neler kattı?

Okullu olmadığım için oynayarak öğreniyorum. Oynayarak gelişiyorum. Dizi çekmek genç bir oyuncu için çok büyük avantajlar taşıyor. Haftalık periyotta bir takım performanslar sergileyip, hemen izleme şansınız oluyor. Eleştirileri hemen yapabiliyorsunuz. Dizi çekmek çok büyük bir atölye çalışması bence.

FİLM BU YAZ ÇEKİLECEK
* Peki bundan sonra yeni projeler var mı?

Kesinleşen bir şey yok ama. Yaza doğru Tomris Giritlioğlu'nun 'Güz Sancısı' isimli bir sinema filmi çekmesini umuyoruz. Çok büyük bir proje olduğu için aksaklıklar çıkıyor ve erteleniyordu. Bu yaz olacak umuyoruz.

* Orada nasıl bir karakteri canlandıracaksınız?

Gayrimüslim bir fahişeyi canlandıracağım. Bu de dönem filmi olacak. 6-7 Eylül'de 1955'de yaşanan olayları anlatacak. iki günde olaylardan nasıl etkilenildiğini ve bir aşkın iki günde neler yaşadığını anlatıyor. İlk sinema filmim olacak.

ARAŞTIRMA YAPACAĞIM

* 'Hatırla Sevgili' sizin için bu sinema filminin uzun bir provası gibi oldu...

'Hatırla Sevgili'de 1959 İhtilali'nden başladık, 60 İhtilali'ni anlatmak için de 6-7 Eylül'ü atlayarak geçemezdik... 'Hatırla Sevgili'ye başlarken de 1955 yılına dair bir takım belgeseller izledik. Kitaplar okuduk. Aslında konuya hakimim. Sadece biraz derinlemesine araştırma yapmam gerekecek.

* Sinema filmi için hazırlık döneminiz oldu mu ?

Her gün sette olduğumuz hazırlanma olanağımız olmadı.

* Filmde sizin dışınızda kimler var peki?

Tomris Hanım'ın net olarak saydığı isimler Murat Yıldırım, Belçim Bilgin Erdoğan ve Okan Yalabık. Filmin hazırlıkları başladı ama oyuncularımızın setleri devam ettiği için rol hazırlıkları henüz başlamadı.

Hayati GÖK/SABAH
Kullanıcı İmzası
yönetici
yönetici

Kadın
üyenin aktifliği
üyenin aktifliği:
100/100  (100/100)
üyenin aldığı uyarılar:
0/100  (0/100)
üyenin seviyesi:
80/100  (80/100)

MesajKonu: Geri: dizi hakkında çıkan tüm haberler...   Çarş. Eyl. 10, 2008 1:39 pm

Zap'tiye

Umut Kurt ilk oyunculuk deneyiminde sıkı solcuyu oynadı. Sonra Hatırla Sevgili'de "ülkücü" olarak karşımıza geldi. Son olarak Düğün Şarkıcısı dizisinde "türkücü" oldu. Hadi onun işi oyunculuk diyelim. Peki ya bu değişimi gerçek hayatta ciddi ciddi yaşayanlara ne demeli?

Sabah Yüksel Aytuğ
Kullanıcı İmzası
yönetici
yönetici

Kadın
üyenin aktifliği
üyenin aktifliği:
100/100  (100/100)
üyenin aldığı uyarılar:
0/100  (0/100)
üyenin seviyesi:
80/100  (80/100)

MesajKonu: Geri: dizi hakkında çıkan tüm haberler...   Çarş. Eyl. 10, 2008 1:39 pm

Zap'tiye

Hatırla Sevgili, 27 Mayıs idamlarıyla başladı, 12 Eylül idamlarıyla bitti... Türkiye'nin 50 yılda neden hızla çölleştiği belli. Ağaç mevzuunu hep "dar" anlamda kullanıyoruz. "Darağacı" yapmak için...

YÜKSEL AYTUĞ
Kullanıcı İmzası
yönetici
yönetici

Kadın
üyenin aktifliği
üyenin aktifliği:
100/100  (100/100)
üyenin aldığı uyarılar:
0/100  (0/100)
üyenin seviyesi:
80/100  (80/100)

--------------------------------------------------------------------------------
Daha kaç kişi hamile kalacak

Son dönem yayınlanan pek çok dizide evlilik dışı çocuklar hikayesinden reyting bekleniyor. Ancak bir dizi var bu konuya üçüncü kez bel bağlıyor. Hatırla Sevgili'de Yasemin ve Güzide'den sonra şimdi de Defne hamile

GÜLDEN TÜMER
Her hafta 100 dakikalık hikaye yazmakla mükellef dizi senaristleri, kimi zaman birbirlerini, kimi zaman kendilerini tekrar etmekten kaçamıyor. Son zamanlarda en çok başvurulan konulardan biri ise evlilik dışı çocuklar. RTÜK'e geleneksel aile yapısına zarar verdiği gerekçesiyle bu gibi konuları işleyen diziler şikayet edilse de 'hem şikayet eder hem izlerim' düşüncesi burada da kendini gösteriyor ve diziler bu heyecanlı konuyla reytinlerini artırarak yollarına devam ediyor. Kavak Yelleri, Annem, Dudaktan Kalbe, Sessiz Gemiler son dönemde bu konuyu işleyen dizilerden bazıları. Ancak bir dizi var ki aynı konuyu önceki gün yayınlanan bölümüyle üçüncü kere ele alarak 'bu kadar da olmaz' dedittirdi. Bir dönem dizisi olan Hatırla Sevgili'de bundan sonraki bölümlerde üçüncü hamilelik vakası yaşanacak. Yasemin ve Güzide'den sonra şimdi de Defne hamile. İşin asıl şaşırtıcı yanı ise ailelerin bunu çok normal karşılaması. Günümüzde geçen dizilerde bu durum büyük bir krize neden olurken bundan 30 yıl önceyi anlatan dizide anne kızına hamilelik haberini verirken oldukça rahat görünüyor.

27.01.2008
Kullanıcı İmzası
yönetici
yönetici

Kadın
üyenin aktifliği
üyenin aktifliği:
100/100  (100/100)
üyenin aldığı uyarılar:
0/100  (0/100)
üyenin seviyesi:
80/100  (80/100)

MesajKonu: Geri: dizi hakkında çıkan tüm haberler...   Çarş. Eyl. 10, 2008 1:40 pm

'Hatırla Sevgili'

Dünkü yazıda epeyce ilerlemiştik; film ve televizyon dizilerinde önümüze getirilen "yaşanmış hikayeler" sayısının –nihayet- artıyor olmasının hepimize iyi geleceğinden söz ediyorduk. Bu çerçevede son dönemin "12 Eylül filmleri"ni hatırlatmış, işin televizyon dizilerine ilişkin faslında da proje tasarımı Tomris Gritlioğlu'ya ait olan "Hatırla Sevgili"yi anmıştık. (Kurtlar Vadisi"nin hesabını "şiddet propagandası müsameresi" olarak kestiğimizi de unutmayın.)

Gidişattan memnun olmamak mümkün mü? Onlarca televizyon kanalında karşımıza çıkan (ve ülkede artık soyu tükenmiş olan) "konak hikayeleri"nden ve birbirinin neredeyse aynı repliklerle dolu, nasıl gelişeceği- nihayet bulacağına "yolda" karar verilen "aşk hikayeleri"nden bıkıp usanmadık mı? Yok mudur bu ülkenin doğru dürüst bir biçimde ekrana taşınacak "yaşanmış hikayeleri"? Tahmin ettiğiniz gibi işin "öğretici" yanından filan söz etmiyorum; ama insaf, "dizi" dediğimiz şeyler bu kadar da uçuk bir hayal gücünün ürünü olabilir mi?

Giritlıoğlu'nun "Hatırla Sevgili"si bugün için sözünü ettiğim bu "marazi" konak ve aşk hikayelerini elinin tersiyle bir kenara iten tek televizyon dizisi. Dizinin bugüne kadar izlediğimiz bölümlerinde bir aşk hikayesi etrafında "Menderes'in Dramı"na şahit olduk. Kimbilir kaç bin izleyici yakın tarihimizin mahkeme kurularak işlenen bir cinayeti hakkında belki de ilk kez fikir sahibi oldu. Hem de cinayet mahalline giden yolda ekrana gelen o çok öğrettici sahneleri de izleyerek. Menderes, dar ağacına giden yokuşta etrafını kuşatan ve kendisine çoşkulu tezahüratta bulunan "halkı" ile göz göze gelmektedir. O "halk" ki, sevgili başbakanları için –aması filan yok- kılını bile kıpırdatmamıştır. Bir ülkede "sivil itaatsizlik" bu derece mi cılız olur, hiç değilse diziyle birlikte düşünmemiz gerekiyor.

"Hatırla Sevgili" sinematografik açıdan taşıdığı artılarının yanı sıra bu toplumun hafızasını yenilemesi açısından da "ilaç gibi" gelmiş olmalıdır. 27 Mayıs sayıları hiç de az olmayan bir kesim (en utangaçları 61 Anayasası dolayısıyla) tarafından –hâlâ- ülkenin demokratikleşmesi yönünde önemli bir adım olarak değerlendiriliyorsa, bir değil belki on tane "Hatırla Sevgili"ye acilen ihtiyaç vardır. Cinayet üzerine demokrasi inşa edilebildiği nerede görülmüş?

İzleyene "İşte!" dedirten bir dizi. Kimin aklına niçin-ne münasebetle geldiği hiç mi hiç anlaşılamayan senaryoların canlandırıldığı onlarca diziden sonra izleyene nihayet "İşte bu ve buna yakınlar" dedirten bir dizi.

"Hatırla Sevgili" 27 Mayıs ve "Menderes'in Dramı"na ilişkin yeni tartışmaların başlamasına da vesile oldu. Bakın mesela, Radikal'den Neşe Düzel'e konuşan Halil Berktay, 27 Mayıs ve İnönü ilişkisi hakkında "İnönü, askeri müdahaleyi onaylamadı ve bu sayede iktidara gelmeyi, askeri müdahalenin başbakanı olmayı hiç istemedi" derken, Yeni Şafak'tan Mehmet Gündem'e konuşan Hüsamettin Cindoruk, İnönü'nün "...biz bu ihtilalin ne içindeyiz ne dışında" şeklindeki sözlerini "tarihi ve çok talihsiz bir söz" olarak değerlendiriyor. Görüyorsunuz; "Hatırla Sevgili"nin bu türden tartışmaların canlanmasına yararı da var. Bir diziden daha fazla ne istenebilir ki...

"Hatırla Sevgili"de yokluğunu hissettiklerimin (yoksa vardı da ben mi kaçırdım) başında "Türk matbuatı"nın 27 Mayıs'ı nasıl karşıladığına ilişkin sahneler geliyor. Bence bu önemli konu atlanmamamıydı. Çünkü biliyorsunuz, 27 Mayıs sabahından itibaren "Türk matbuatı" büyük çoğunluğuyla gerçekten yerlerde sürünüyordu... ("Hangi darbeden sonra yerlerde sürünmüyordu ki" diyorsanız, tabii ki haklısınız.)

Gazeteleri dolduran "Gerçek bir demokrasi ve tam bir tolerans devrinin de sadece ilk adımı", "Hürriyet hareketi", "Milli İnkılap", "Mustafa Kemal ihtilaninin devamı", "Fenni ve insani bir ihtilal" gibi 27 Mayıs'ı selamlayan yüzlerce utanç verici başlıkları ya da bir gün içinde DP'nin yanından karşısına geçen gazeteleri (dönemin Hürriyet ve Tercüman'ı gibi) hatırlatmıyorum bile.. . Bana göre (de) asıl skandal, Milli Birlik Komitesi'nin "Menderes hükümeti devrilmesiydi neler olacaktı" faslından yaydığı söylentilere matbuatın verdiği gönülden destektir. DP hükümetinin yandaşlarına silah dağıttığı yolunda haberler mi istersiniz, gösterilerde öldürülüp "buzhanelere" konan cesetlerin bulunduğunu manşet yapan gazeteler mi? Belki inanmayacaksınız ama matbuatın gönüllü kulluğuyla yayılan bu söylentilerin içinde şöylesi bile vardı: "Bir Kürdistan Hükümeti Tesisi İçin DP Grubu İçinde Çalışanlar"(!) (Cumhuriyet, 31 mayıs 1960)

Neyse de, son olarak söylemek istediğim kısaca şu: Mutlaka, acilen "hatırlamamız" lazım ve "Hatırla Sevgili" biz "aşırı unutkanlara" epeyce şeyi hatırlataran iyi bir örnek olarak ekranımızdan geçmektedir...

14.02.2007 yeni şafak/kurşat bumin
Kullanıcı İmzası
yönetici
yönetici

Kadın
üyenin aktifliği
üyenin aktifliği:
100/100  (100/100)
üyenin aldığı uyarılar:
0/100  (0/100)
üyenin seviyesi:
80/100  (80/100)

MesajKonu: Geri: dizi hakkında çıkan tüm haberler...   Çarş. Eyl. 10, 2008 1:40 pm

"HATIRLA SEVGİLİ”NİN FİNAL BÖLÜMÜNÜ DİZİ EKİBİYLE BİRLİKTE İZLEYEN MİLLİYET GAZETESİ YAZARI CAN DÜNDAR, 70’Lİ YILLARIN AŞKLARINI KÖŞESİNE TAŞIDI!...

9/6/2008 12:00

İşte Can Dündar’ın yazısı!...

70 model aşklar

Bir süre senaryo danışmanlığını yaptığım “Hatırla Sevgili” dizisinin son bölümünü ekiple birlikte izledim.
Dizinin senaristi Nilgün Öneş’in “Belki hâlâ umut vardır” diyen son sözleriyle ilk gençliğime gittim.
Nicedir açmayan bir çiçeği koklamış gibi oldum yeniden...

Dizinin genç oyuncularının yaşadığı çağ ile canlandırdığı çağ ne kadar da farklıydı birbirinden...
Onların tarih diye anlattığı şey, bizim gençliğimizdi.
Ve onların gençliği, bizim tarihimizin mahşer yeri...
Dizi boyunca birbirine uzanıp kavuşamayan bütün o ellerde, “içinde demir bir yumruk gibi gezdirilen” hislerde, altında tutkuyla beklenen pencerelerde, uzun sessizliklerde, sevip diyememelerde, ayrılıp vazgeçememelerde, 70’liler için çok tanıdık bir hissiyat gizliydi; ki o hissiyatın hatırlatılması, dizinin siyasal hafızaya katkısı kadar önemliydi.

Söylenememiş iki sözcük yüzünden heba olup gitmiş aşkların mezarlığıdır 70’ler...
Oysa bugün aynı iki sözcüğün enflasyonundan tıklım tıkış, aşkın kabristanı...
Sevda uğruna dünyayı yıkacak kadar cüretkâr, ama iş, o sevdayı itiraf etmeye gelince dünyası yıkılan çocuklardık.
O yüzden çoğumuz sevgimizi hayat boyu “sinede bir yare” gibi sakladık. İlk yavuklumuzla hiç uyuyamadıysak da hep onun hayaliyle sabahladık.
Ve o aşklar, bir türlü vuslata erip hakkıyla yaşanamadığından, eskimeyip her daim taze kaldılar.

Kaç kırık aynada ilan-ı aşk provalarımızın izi vardır kim bilir; kaç lise kitabı, kurutulmuş güllerimizin döşeğidir.
Kaç park bankında, kaç yaz kampında mahcup “arkadaşlık” tekliflerimizin ergen sesi gizlidir.
Kaç plağın kapağında, kaç hatıra defterinin “kalbin kadar temiz sayfalarında” anlaşılmayı bekleyen imalı mısralarımız vardır.
Hele mektuplar!
Bizler ki son nesliyiz mektup denilen itirafnamenin... kaç mektup “Gece ve Müzik” eşliğinde karalanmış, kaçı “Örnek Aşk Mektupları” kitabından ya da cep fotoromanından araklanmış, kaçı gizlice yavuklu cebine saklanmış ve ümitle cevap kollanmıştır.

“Aşk” demek cüretti zaten; “arkadaş”tık biz... “O en güzel, o en sıcak duygu”ydu çünkü...
“Çıkma” değil, hele “yatma” hiç değil, “konuşma” teklif edilirdi en kabadayısı...
“Konuşma” teklifi bile “Arkadaş kalalım” diye reddedilirdi.
Arkadaşlık, o kadar değerliydi.
Bir kez söz verildi mi de, o söz, illa ki “kıyamete kadar” giden bir yemindi.
El ele tutuşmaya cüret edebilenler uzun kır yürüyüşlerinde uzun uzun susarlardı. Şiirler, şarkılar derdi, onların diyemediğini...
Devrimciler “En güzel günlerimiz/ henüz yaşamadıklarımız”ı okurdu Nâzım Usta’dan; lümpenler “Biz görmesek de görecekler var/ bitecek dertlerimiz”i söylerdi Orhan Baba’dan...
Umut, katığıydı yarın düşlerinin...
Ve “ben” demek ayıptı, “biz” varken...

Yalnızlık, lügatinde yoktu 70’lerin; onca vuslatsızlığa rağmen bunca dile düşmemişti.
Kavuşmak kolaylaştıkça arttı ıssızlık edebiyatı da... Sanki ete kemiğe büründükçe etten ve kemikten ibaret kaldı ilişkiler de...
Nostaljik bir mazi güzellemesi yapmak istemem. Çünkü giderek zindana dönüşen, koyu bir karanlıktı aynı zamanda 70’ler...
Ama aşkın ha babam ertelendiği o kanlı karanlıkta bile, en dayanışmacı ve masum yanları saklıydı insanoğlunun...
Ayşegül Devecioğlu, “Kuş Diline Öykünen” romanında bir kahramanına o masumiyeti şöyle söyletir:
“Ben hiçbir zaman o kadar iyiliği bir arada görmemiştim. İnsanların en iyi halleri sanki saklanıp gizlendikleri kuytulardan çıkmış ortada salınıyorlar(dı).”

Şimdi bakıyorum da umursamaz kalabalıklarda metruk bir yalnızlık yaşıyor neslim...
“’En güzel günlerimiz/ dün yaşadıklarımız’ mıydı acep” diye sorguluyor.
Canlandırdığı rolle yaşadığı hayat arasında bocalayan, o yılların hesapsız aşklarını kıskanan, ilişki bolluğu içinde tenhalıktan yakınan genç dizi oyuncularıyla bunları konuştuk.
Gecenin sonunda “Belki hâlâ umut vardır” dedim onlara...
70’lerden kalma bir alışkanlıkla...
Kullanıcı İmzası
yönetici
yönetici

Kadın
üyenin aktifliği
üyenin aktifliği:
100/100  (100/100)
üyenin aldığı uyarılar:
0/100  (0/100)
üyenin seviyesi:
80/100  (80/100)

MesajKonu: Geri: dizi hakkında çıkan tüm haberler...   Çarş. Eyl. 10, 2008 1:41 pm

Hatırla Sevgili yerine Uyuma Sevgili

Hatırla Sevgili'nin ardından mendil sallarken rıhtımdaydım. Yani son bölümü dizi ekibi ile birlikte izledim. Ne yalan söyleyeyim, son bölümde Hatırla Sevgili'yi biraz yalnız bırakılmış, biraz mahzun buldum. Hani son bölüm şerefine atv Ana Haber'e şöyle iki oyuncusu çıkarılsaydı, dizi bittikten sonra o dönemi hafızalarımızda tüm gerçekliğiyle tazeleyen bir tartışma programı yayınlansaydı diye düşündüm. Binbir Gece canlı düğün yayınladı, Kurtlar Vadisi: Pusu son bölümü hayranlarıyla birlikte yaşadı. Böyle "özel" bir organizasyona en fazla lâyık dizi Hatırla Sevgili'ydi, olmadı... Hatırla Sevgili'yi bu sütunlarda çok yazıp, çizdik. Övgüleri tekrarlamak yerine "önümüzdeki maçlara bakmak" en iyisi... Efendim, yapımcısı Tomris Giritlioğlu'ndan öğrendiğime göre seneye 12 Eylül 1980'den başlayıp, Abdullah Gül'ün Köşk'e çıkışına kadar olan siyasi süreci kendisine fon alacak yeni bir dizi ekrana gelecek. Kod adı şimdilik "Uyuma Sevgili" olarak geçiyor ama dizi ismi henüz kesinlik kazanmamış. Dizide ikisi kadın dört ana karakter yer alacak. Ve işin en ilginç tarafı, bu karakterler her bölümde "Hatırla Sevgili"nin unutulmaz karakterlerinden biriyle "tesadüfen" karşılaşacak. Dizinin senaryosu ise yine Nilgün Öneş'e ait olacak. Tomris Giritlioğlu ve ekibi Hatırla Sevgili ile siyasi hafızamızı şöyle bir dürtüklemişlerdi. Sanırım bu kez "uyarı" biraz daha sert olacak. Baksanıza, çalar saat gibi, diziye isim olarak "Uyuma Sevgili"yi düşündüklerine göre...

YÜKSEL AYTUĞ
Kullanıcı İmzası
yönetici
yönetici

Kadın
üyenin aktifliği
üyenin aktifliği:
100/100  (100/100)
üyenin aldığı uyarılar:
0/100  (0/100)
üyenin seviyesi:
80/100  (80/100)

MesajKonu: Geri: dizi hakkında çıkan tüm haberler...   Çarş. Eyl. 10, 2008 1:41 pm

Devamı gelecek müjdesi

Ehh, aklın yolu birdir tabii... Geçtiğimiz Pazar günü 'Şeffaf Oda'ya 'Hatırla Sevgili' dizisinin proje tasarımcısı ve yapımcısı Tomris Giritlioğlu konuk oldu. Dizinin finalinin ardından birçok tepki gündeme geldi. Bir kısım diziyi fena halde eleştirdi, benim de içinde olduğum büyük bir kısım ise dizinin bitimine üzüldü. Benim üzüntüm 80 sonrası kuşağın adınaydı. Çünkü 80 sonrası kuşak iki ihtilal ve muhtıraların ardından, siyasetten uzak bir şekilde büyütüldü. Arkadaşlarının gözaltına alınmasına, işkence görmesine ve hatta öldürülmesine şahit olan anne-babalar, çocuklarını siyasetten uzak büyütmeyi tercih etti. 'Hatırla Sevgili', başlı başına bir kuşağı tarihi geçmişi hakkında bilgilendirdi. Biz 80'liler, 60'lı ve 70'li yıllarda yaşananları izleyerek öğrendik. Tarih derslerinde es geçilen bir dönem, insani duygularla harmanlanarak akıllarımıza kazındı.

İHTİLALİN ARDINDAN
İşte bu yüzden bu dizinin bitişi biz ve bizden sonra aynı şekilde yetiştirilen kuşakların zararınaydı. Bir diziye çok anlam yüklediğimi düşünüyor olabilirsiniz ya da kendi deneyimlerinizden yola çıkarak her şeyin birebir yansıtılmadığını da... Ancak 1 sıfırdan büyüktür, değil mi? Yani, yakın tarihini hiç bilmeyen kuşaklardansa, en azından Adnan Menderes'in, Deniz Gezmiş'in kim olduğunu bilen gençliği tercih etmez misiniz? Hem de günümüzde en büyük öğretmen televizyonken... Çocuklar neredeyse konuşmayı bile televizyondan öğrenirken!
Gelelim aklın yolunun bir olduğu noktaya... Tomris Giritlioğlu, 'Hatırla Sevgili'yi bitirdiklerini ancak 80 ve sonrasını başka bir diziyle anlatacaklarını söyledi. Aslında bu devam niteliğindeki yapımı, kendileriyle sezon başında bir araya geldiğimizde de dile getirmişti. Hatta yine Nilgün Öneş'le birlikte çalışmak istediğini de söylemişti. Giritlioğlu, yeni dizinin adının bile belli olduğunu da 'Şeffaf Oda'da müjdeledi.

AHMET VE YASEMİN
Ancak senaryonun nasıl şekilleneceğini belirtmedi. Yani yine Ahmet ve Yasemin üzerinden mi devam edecekleri konusunda bir açıklık getirmedi. Hatırladığım kadarıyla sezon başında planlananlar arasında Yasemin ve Ahmet karakterlerinin sabit kalması düşünülüyordu. Hatta bu karakterler için Hülya Avşar ve Uğur Polat düşünülmüştü. Ama dizinin adı değiştiğine göre sanıyorum; karakterlerde de köklü değişiklikler yapılacaktır.
Ben yine konunun Ahmet ve Yasemin, üzerinden devam etmesini tercih ederim...
Ne de olsa onlar Türkiye'de hemen her siyasi olayla yüz yüze gelen bir neslin sembolleriydi...
Nilgun K.Tahmaz
Kullanıcı İmzası
yönetici
yönetici

Kadın
üyenin aktifliği
üyenin aktifliği:
100/100  (100/100)
üyenin aldığı uyarılar:
0/100  (0/100)
üyenin seviyesi:
80/100  (80/100)

Kanaltürk'teki 'Orada Neler Oluyor?' programına konuk olan Ayda Aksel, bir süre önce sona eren atv'deki Hatırla Sevgili dizisinin bir döneme ışık tuttuğunu söyledi.

En çok kızının işkence gördüğü ve eşinin öldüğü sahnelerin kendisini duygusal anlamda çok zorladığını anlatan Aksel, "Eşimin öldüğü sahne çok zordu. Zaten iki gün sonra kendime geldim. Öncesinde çalışırken de çok zorlanmıştım, senaryo elime geçtikten sonra 'Eyvah, biz bu sahneyi nasıl oynayacağız' diye" açıklamasını yaptı.

Dramatik sahnelerin çekildiği günlerde sette bir ölüm sessizliği olduğunu anlatan Ayda Aksel, "Herkes, buruk ve kırıktı. Mesela odada fotoğraf baktığım bir sahe çekiliyor. Dışarı çıktım 7 kişi birden başka tarafa bakıyor. Ağlıyorlar... Seti çok fazla ekliyordu. Ben de 78 bölüm ağladım" dedi.

Özellikle sonrası kuşağın o dönemleri pek bilmediğine dikkat çeken Aksel, "Geçlerin pek fazla bilgisi yokken Adnan Menderes'in asılması dönemini merak ederek izlemeye başladılar. O dönemle birlikte 70'lerde gündeme geldi. En azından sorular soruldu, hatırlandı. Umarım bazı konularda soru işaretlerinin daha derin olmasını sağlamıştır. Umarım sadece 'Neler yaşamışlar vah vah' gibi bir hafifliğin dışında 'Yahu neler olmuş, neler oluyor?'u getirsin" diye konuştu.

O dönemlerle şimdi yaşanan süreç arasında çok benzerlikler bulunduğuna da dikkat çeken Ayda Aksel, toplumsal olarak balık hafızasından kurtulmak gerektiğini vurgulayarak "Bu nedenle bu tür çalışmalar önemli ve gerekli" dedi.

KAYNAK: TELEVİZYONGAZETESİ
Kullanıcı İmzası
yönetici
yönetici

Kadın
üyenin aktifliği
üyenin aktifliği:
100/100  (100/100)
üyenin aldığı uyarılar:
0/100  (0/100)
üyenin seviyesi:
80/100  (80/100)

Hatırla Sevgili'de demokrasiyi savunduk

atv'nin bir süre önce ekranlara veda eden ve çok ses getiren dizisi Hatırla Sevgili'nin yapımcısı Tomris Giritlioğlu, dizinin demokrasiyi savunmaya çalıştığının altını çizdi.

Güneri Civaoğlu'nun Şeffaf Oda programına Hatırla Sevgili dizisinin proje tasarımcısı ve yapımcısı Tomris Giritlioğlu, gazeteci-yazar Hasan Cemal ve oyuncu Beren Saat konuk oldu.

Adnan Menderes'in idamıyla başlayan süreçten 12 Eylül dönemine kadar geçen siyasi dönemi anlatan Hatırla Sevgili dizisi bir süre önce ekranlara veda etti. Ancak yayınlandığı süre boyunca zaman zaman sol zaman zaman da sağ ideolojiye yaklaşmakla itham edilen dizinin yapımcısı Tomris Giritlioğlu, amaçlarının herşeye rağmen demokrasinin öneminin altını çizmek olduğunu söyledi.

Giritlioğlu, "Solu kolladığımızı düşünen seyirci de var, sağı kollamak adına sağın dengesini yükselttiğimiz bölümlerin olduğunu düşünen seyirci de var. Ama bütün bu düşünceler bize iyi geliyor. Bizim bu projeye başlarken temel bir cümlemiz vardı: Herşeye rağmen ve herşeyden önce demokrasi. Bunu savunmaya çalıştık" diye konuştu.

Kullanıcı İmzası
yönetici
yönetici

Kadın
üyenin aktifliği
üyenin aktifliği:
100/100  (100/100)
üyenin aldığı uyarılar:
0/100  (0/100)
üyenin seviyesi:
80/100  (80/100)

MesajKonu: Geri: dizi hakkında çıkan tüm haberler...   Çarş. Eyl. 10, 2008 1:42 pm

Hatırla Sevgili’de büyük aşk yaşadım

Bir süre önce ekranlara veda eten atv’nin sevilen dizisi Hatırla Sevgili’de oynayan Beren Saat, ’Kendi adıma büyük bir aşk yaşadım’ diye konuştu.

Güneri Civaoğlu’nun Kanal D’deki Şeffaf Oda programına konuk olan Beren Saat, çok zor koşullarda çekilen dizide zaman zaman 72 saate varan uykusuz günler geçirdiklerini söyledi.

Herşeye rağmen dizinin kendisi için çok önemli olduğunu da vurgulayan Beren Saat, "72 saat uyumadığım zaman oldu. Ama buna rağmen insanın vücudu her türlü acıyı tolere edebiliyor. Yeter ki o heyecanınız olsun. Ben kendi adıma Hatırla Sevgili’de büyük bir aşk yaşadım. Özellikle de projenin başlangıcında insan bu duyguları çok daha yüksek yaşıyor. O yüzden de herşeye değiyor geriye dönüp baktığımızda" diye konuştu.

Onları görünce ’Yandık’ dedim!

Dizinin proje tasarımcısı olan ve aynı zamanda da yapımcılığını üstlenen Tomris Giritlioğlu da sete ilk gittiğinde başrol oyuncuları Cansel Elçin ile Beren Saat’in uykusuzluktan yüzlerinin sapsarı olduğunu söyleyerek "Sabahlara kadar yorulmadan çalıştılar. İlk başlangıçta ben adaya gittiğimde Beren’le Cansel’i uzaktan bir gördüm ’yandık’ dedim. İkisi de sapsarıydı. Sanırım 3-4 gündür uykusuzdular" diyerek herkesin büyük bir özveriyle çalıştıklarının altını çizdi.

Kullanıcı İmzası
yönetici
yönetici

Kadın
üyenin aktifliği
üyenin aktifliği:
100/100  (100/100)
üyenin aldığı uyarılar:
0/100  (0/100)
üyenin seviyesi:
80/100  (80/100)

MesajKonu: Geri: dizi hakkında çıkan tüm haberler...   Çarş. Eyl. 10, 2008 1:42 pm

EKLEDİKLERİMİN HEPSİ ALINTIDIR!!!

Kullanıcı İmzası
Misafir

MesajKonu: Geri: dizi hakkında çıkan tüm haberler...   Çarş. Eyl. 10, 2008 1:48 pm

harika hbrler seda cnm sprsin walla zmn çok çbk gçio okurken
Kullanıcı İmzası
berk*im
berkçi
berkçi

Kadın
Yaş : 21 Kayıt tarihi : 11/08/08 Mesaj Sayısı : 189 Nerden : ankara İş/Hobiler : berk hakman
üyenin aktifliği
üyenin aktifliği:
0/0  (0/0)
üyenin aldığı uyarılar:
0/0  (0/0)
üyenin seviyesi:
100/100  (100/100)

MesajKonu: Geri: dizi hakkında çıkan tüm haberler...   C.tesi Eyl. 13, 2008 10:41 am

gerçekten çoo...k saol haberler içinnn
Kullanıcı İmzası
Kullanıcı profilini gör
denizdefnedevrim
yönetici
yönetici

Kadın
üyenin aktifliği
üyenin aktifliği:
100/100  (100/100)
üyenin aldığı uyarılar:
0/100  (0/100)
üyenin seviyesi:
80/100  (80/100)

MesajKonu: Geri: dizi hakkında çıkan tüm haberler...   C.tesi Eyl. 13, 2008 5:31 pm

rica ederim ne dmek görevimiz Smile
Kullanıcı İmzası
moderatör
moderatör

Kadın
Yaş : 24 Kayıt tarihi : 29/07/08 Mesaj Sayısı : 1167 Nerden : İş/Hobiler :
üyenin aktifliği
üyenin aktifliği:
50/100  (50/100)
üyenin aldığı uyarılar:
0/100  (0/100)
üyenin seviyesi:
40/100  (40/100)

MesajKonu: Geri: dizi hakkında çıkan tüm haberler...   Paz Eyl. 14, 2008 1:35 pm

Ve işin en ilginç tarafı, bu karakterler her bölümde "Hatırla Sevgili"nin unutulmaz karakterlerinden biriyle "tesadüfen" karşılaşacak. ne kaa sevndm ama inş atvde olmazz
Kullanıcı İmzası

(İMZA KENDİ YAPIMMDIR)
Sen yanmazsan..
Ben yanmazsam..
Biz yanmazsak..
Nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa?
Bağımsız bir Türkiye için biz de
yanmaya hazırız...Denizler'e sözümüz var!!

İnanıyorsan savundukLarına, arkasında duracaksın..gerek yok ceLLada cıkarıLdığında darağacına, tabureye sen vuracaksın !
Kullanıcı profilini gör
Sponsored content

MesajKonu: Geri: dizi hakkında çıkan tüm haberler...   

Kullanıcı İmzası

dizi hakkında çıkan tüm haberler...

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
5 sayfadaki 5 sayfası Sayfaya git : Önceki  1, 2, 3, 4, 5