Berk Hakman

Berk Hakman Fan sitesine hosgeldiniz. foruma girmek için anasayfaya tıklayınız..

KapıKapı  AnasayfaAnasayfa  TakvimTakvim  GaleriGaleri  SSSSSS  AramaArama  Üye ListesiÜye Listesi  Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

ESKİŞEHİR FİLM FESTİVALİNDE BERK HAKMANLA YAPILAN RÖPORTAJ

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
Yazar Mesaj
noname
yeni üye
yeni üye

Kadın
Yaş : 29 Kayıt tarihi : 15/02/09 Mesaj Sayısı : 4 Nerden : İş/Hobiler :
üyenin aktifliği
üyenin aktifliği:
0/0  (0/0)
üyenin aldığı uyarılar:
0/0  (0/0)
üyenin seviyesi:
100/100  (100/100)

MesajKonu: ESKİŞEHİR FİLM FESTİVALİNDE BERK HAKMANLA YAPILAN RÖPORTAJ   Paz Şub. 15, 2009 11:24 pm

Berk Hakman oyunculuğa nasıl başladı?

Aslında benim oyuncu olmak gibi bir hayalim yoktu.
Biraz şans eseri oldu. Ben aslında 11-12yaşlarımdan beri müzik yapıyordum.
Konservatuvar klasik müzik istiyor.Ben rock müzikle ilgilenyordum.Tabi ben de bir konservatuara girip bakayım.
Orada müzisyen çocukçılar da var diye düşündüm.Tiyatroya ve sinemaya ufak yaşlardan ber iilgim vardı zaten.
Öyle bir denedim, kazandım. Kazandıkça tabi daha çok işin içine giriyorsunuz.
Ama benim ileride illa oyunculuk yapacağım diye bir hedefim yok. Herşey olabilir,müzik de olabilir arada. Hiçbir zaman oyuncu olacağım demedim. Ama lisede yabancı dil öğrenirken biz hep skeçler yapardık. Daha sonraları işte ÖSS dertleri girince araya bayağı bir uzaklaştık.Sınavlara girdik,ben o zaman Akdeniz Üniversitesi’ni kazanmıştım. Deprem sonrasında gitmiştim oraya, biraz da bunalımlı günlerdi. Bir gün dolaşırken baktım ve kapıda bir yazı gördüm.Tiyatro kulübü varmış,toplanıyorlarmış.Bir gidip baktım.Orada da uğraşıyorduk aslında.
Aynı zamanda orada “TiyatroAtölyesi”adında bir kurum da ha vardı. Çok güzel şeyler yapıyorlardı.
Gider gitmez size “Al şu parçayı çalış oyna” demiyorlar.Onlar daha çok insanın var oluşuyla ilgilenen, oyunculukla ilgili kafa patlatan insanlardı. Oralara gidip geldikçe sınavı deneme düşüncesi belirginleşti.Okula girişim böyle oldu.

Uluslararası Eskişehir FilmFestivali ile ilgili iizlenimlerinizi paylaşabilir misiniz?

Aslında benim ağabeyim burada master öğrencisi. Çok anlatıyorlardı bana Eskişehir’i.
Arkadaşlarım da vardı sinema bölümünden. Eskişehir’e daha önce de gidip geliyordum.
Hatırla Sevgili’nin bazı bölümlerini de burada çektik. Anadolu Üniversitesi’nin Eskişehir’i ayakta tutan bir misyonu var. Onun dışında burada çok nazik ve kibar davrandılar bize. Filmler çok güzel filmlerdi. Getirdiğiniz filmlerin çoğu daha İstanbul Film Festivali’nde yeni gösterilmiş filmler.
Bu festival çok büyük bir şans Eskişehir için. Bence çok güzel ve keyifli. Bir şeyi itiraf etmek gerekirse ben buradaki festivali daha çok sevdim. Ama keşke daha geniş kapsamlı olsa ve daha geniş bir zamana yayılsa. Söyleşiler yine o şekilde daha uzun olsa çok daha iyi olurdu. Antalya’daki Film Festivali’ne de gittim ben ama. Oradaki insanlık içler acısıydı bence. Burada daha farklı bir durum var.Gülseren Hanım’ın biz karşılaması farklıydı.Şartlar orada da aynı ama önemli olan o değil.Samimiyet ve sıcak bir ortam var burada.

Bir filmde oynamaya karar vermeden önce dikkat ettiğiniz şeyler nelerdir?

Biz daha çok oyunculuk meseleleriyle uğraştığımız için karaktere bakıyorum daha çok.
Tabi senaryo da diyebiliriz ona.Kafamda kurduğum şey bu.Hiçbir zaman birisi çekiyor,
ne bileyim Serdar Akar çekiyor ya da Ömer Vargı çekiyor diye filme girmem.
Örnekleri de oldu.Senaryoyu okuduğumda kendimi ifade edebileceğim yeni bir şeyler bulamadığım için öyle büyük yönetmenler oldu. Sırf şu yönetmen bir film çekiyordiye o filmde yer almaya karşıyım.Bunu genç oyuncular yapıyor daha çok. Kimsenin oyunculuk bilimiyle ya da bu işin ruhaniyetiyle ilgilendiği yok. Benim gözlemlerim bunlar.

Tiyatro okuduktan sonra televizyon ve sinemaya yönelmenizin nedenleri neler?

Öyle denk geldi. Şu anda tiyatro ile ilgili bir şey yok ki…
Geçen sene Dot Tiyatro Topluluğu ile çalışacaktık, Murat Daltaban ile, Hatırla Sevgili daha yeni bitmişti.O kadar yorgundum ve o kadar enerjisizdim ki.Rol de çok ağır bir roldü. Ben bir ayda rolü ezberleyip hemen çıkaralım gibi bir mantığa sahip insanlardan da olmadığım için dürüst bir şekilde rolü alamayacağımı söyledim. Çok güzel biroyundu,onlar oynadılar.Tiyatro o yüzden olmadı.Bu sene yeni birşey düşünüyoruz. Aktör Stüdyo’da yönetmen bir arkadaşımız var.Ondan rica ettik bir oyunu yönetmesini.Gelebileceğini söyledi ama benim yine başka işlerim deolabilir.Sezon açılıyor.Sinema ya da başka şeyler de olabilir.Yani özellikle seçmiyorum.Öyle denk geliyor.

Hatırla Sevgili isimli televizyon dizisiyle daha çok tanındınız.
Bu dizinin şarısında size göre politik olmasının da rolü var mı?

Muhakkak vardır.Yıllarca insanlara unutturulmaya çalışılan şeyleri anlatıyorsunuz.
Belki bunları anlatmak için çok geç ama yine de anlatabilmek iyi bir şey.
Bundan birkaç yıl öncesine kadar bu konuları konuşmak bile bir tedirginlik yaratıyordu.
Şimdi ufacık çocuklar bile benimle konuşabiliyorlar bu konuları,daha ilgililer yanıma gelip bana soru soruyorlar, konuşabiliyoruz. Bu konuları anlatan kitap satışların da da büyük patlamalar olmuş. Bunlar önemli ve güzel şeyler.

Oynamak istediğiniz uç bir karakter var mı?

Farklı ve güzel senaryolar oldukça ben çalışmak isterim. Öyle kafamda bir proje yok sinemayla ilgili. Bana gelen 4-5 proje oldu. Çok kötüydü senaryolar. Mecburen son yaptığım işlerle karşılaştırmak zorunda kaldım. Mesela “Saklı Yüzler”. Oradaki rolüm de çok ağırdı. Orada kız kardeşinin çocuğunu öldürdükten sonra 5 yıl hapis yatmış, travmalar geçiren bir genci oynadım.
“Janjan”da da Sadık’ı çalıştıktan sonra böyle bir aşk filmi, jön teklifleri falan gelince bir duraksıyorsunuz ister istemez. Kime senaryo gönderiyorsunuz ve nasıl bir senaryo gönderiyorsunuz bunları takip etmek zorundasınız. Oyunculuğun bilimiyle ilgilenen insanlar çok az. Onun için öyle uç karakterlerin yazılmazı oynanması bana biraz zor görünüyor.Çok da umutlu değilim açıkçası. Sinemamızda senaryo sıkıntılar ıvar. Ben en son İstanbul Film Festivali’nde 50’ye yakın film izleme fırsatı buldum dünya sinemalarından.İnanılmaz filmler yapılmış. Ve bunu da özellikle belirtmek gerek. Türk Sineması yansıtıldığının aksine bir çöküş yaşıyor.

“Saklı Yüzler” filminde toplumsal bir soruna değiniliyor, töre anlatılıyor.
Sizce sinema toplumsal sorunları yansıtmak açısından nasıl bir işleve sahip?

İnanılmaz bir işleve sahip. Zaten sinema sayesinde hiç görmediğimiz yerlerde neler olup bittiğini, hiçbir zaman gidip göremeyeceğimiz coğrafyaları tanıma fırsatıbuluyoruz. Sinema uluslararası bir sanat. Bu açıdan bence çok önemli bir işlevi var. Ancak belki de töre temasının son zamanlarda televizyonda sıkça işlenmesi nedeniyle işin cılkı çıktı biraz. Beklenenin tersine garip tepkiler aldık biz bu filmle, sinema eleştirmenlerimizin tepkisi bizi çok şaşırttı. “Saklı Yüzler”le ödül de aldık Fransa’dan ama bizim insanlarımız filme biraz farklı yaklaştılar nedense.

Sinema konusunda hedefleriniz neler,yapmayı planladığınız şeyler var mı?

Bilmiyorum, öyle hırslarım yok. Belki müzik yaparım. Oyunculukla paramı kazanıyorum.
Ancak bir gün bir albüm yapmak istiyorum. Tabi o albüm de olursa eğer sevdiğimiz arkadaşlarla yapacağımız, ticari kaygıdan uzak bir albüm olur.Ama oyunculuk çok sevdiğim bir şey. Keşke “Janjan” ve “Saklı Yüzler”deki gibi roller hep çıksa da ben de oynasam ama çıkmıyor. Bu rolleri oynamış olmak da çok güzel.Başka birilerine de teklif edilebilirdi ama bana edildi.Buradan Handan İpekçi’ye de çok teşekkür ediyorum. Rolü teklif etti, uzak coğrafyalar vardı ve zordu. İlk başta kabul etmemiştim ama daha sonra Handan Hanım’ın da desteğiyle çalıştık ve bitirdik filmi. Önemli olan herhangi bir rolü oynayıp geçmek değil.Önemli olan o rolü oynadıktan sonra hayatınıza neler kattığınız.Hayatımda hiç göremeyeceğim yerler gördüm
ve birçok önemli insanla tanıştım sinema sayesinde. Sinema bu işlere yaramalı bence.
Kullanıcı İmzası
Kullanıcı profilini gör
esra_deniss
berk seveni
berk seveni

Kadın
Yaş : 22 Kayıt tarihi : 04/09/08 Mesaj Sayısı : 275 Nerden : İş/Hobiler :
üyenin aktifliği
üyenin aktifliği:
0/0  (0/0)
üyenin aldığı uyarılar:
0/0  (0/0)
üyenin seviyesi:
100/100  (100/100)

MesajKonu: Geri: ESKİŞEHİR FİLM FESTİVALİNDE BERK HAKMANLA YAPILAN RÖPORTAJ   Salı Mart 10, 2009 5:08 pm

tesekkurler eklediin için
Kullanıcı İmzası
Kullanıcı profilini gör http://www.cafeodev.com

ESKİŞEHİR FİLM FESTİVALİNDE BERK HAKMANLA YAPILAN RÖPORTAJ

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası